Súťaž: Kráľ čitateľov

Kráľ čitateľov 2023- propozície

Prešovský samosprávny kraj a Podtatranská knižnica v Poprade vyhlasujú súťaž o titul

Kráľ čitateľov 2023

Propozície

Súťaží sa v dvoch kategóriách:         - mladší školský vek (3.- 4. ročník ZŠ)

- starší školský vek (5. – 6. ročník ZŠ)

a príslušných ročníkov osemročných gymnázií

• Súťaž preverí orientáciu v knižničnom fonde, všeobecný prehľad v literatúre a spisovateľoch, ale aj schopnosti osobne prezentovať prečítanú literatúru, seba, svoju školu či mesto. Semifinálové kolá pozostávajú z domácej prípravy a finálové kolo bude v Podtatranskej knižnici v Poprade, Oddelenie umenia, Sobotské námestie 1738/22, 058 01 Poprad-Spišská Sobota
  • Súťažiaci musí byť registrovaným čitateľom knižnice s platným členstvom v knižnici na rok 2023.
  • Prihlášku s údajmi o žiakovi je potrebné priniesť na adresu knižnice do 2.2023. (Podtatranská knižnica v Poprade, Podtatranská ulica 1548/1, 058 01 Poprad) alebo poslať emailom na adresu knižnice: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..

• Finálové kolo súťaže sa bude konať 9.3.2023 o 9.00 hod. v Podtatranskej knižnici v Poprade, Oddelenie umenia, Sobotské námestie 1738/22, 058 01 Poprad-Spišská Sobota

Stretnutia v knižnici:

• 2.2023 (utorok) o 14:30 hod. na centrálnom pracovisku Podtatranskej knižnice, Podtatranská ulica 1548/1, na sídlisku Západ.
  • ďalšie stretnutia dohodneme na stretnutí dňa 7.2.2023

Súťažné kolá:

1. Semifinálové kolo: domáca príprava
  • a/ „Recenzia na knihu“ (Odporuč nám knihu)

- formou recenzie odporúčať ďalšiu knihu kamarátovi, spolužiakovi, ktorú žiak v poslednom čase prečítal a zaujala ho.

Recenzia musí obsahovať:

• formát A5,
  • predná strana: názov knihy, meno autora, obsah recenzie,
  • zadná strana: meno, priezvisko, kontakt
  • recenziu si súťažiaci prinesie v písanej forme so sebou na súťaž a po odprezentovaní odovzdá porote.
    • prezentáciu knihy a recenziu nemôže žiak čítať z papiera, musí ju prezentovať spamäti

• b/„To je moja obľúbená kniha"

- voľná disciplína zameraná na propagáciu obľúbenej knihy v ľubovoľnej forme (výtvarná, textová, hudobná, divadelná...). Príslušnú knihu si žiak prinesie so sebou. Pri výtvarnom stvárnení knihy prinesie hotovú prácu so sebou.

Pri propagácii knihy dramatizáciou môže žiak zahrať scénku s 1-2 kamarátmi.

Pri prezentácii knihy pomocou hudby môže použiť hudobný nástroj, ktorý si donesie, alebo zaspieva.

1. Finálové kolo: v priestoroch Podtatranskej knižnice v Poprade – Oddelenie umenia v Spišskej Sobote

Pre 1. kategóriu:

• a/ prezentovanie doma pripravenej práce –  Odporuč nám knihu (recenzia),
  • b/ vedomostný test pripravený z tém: O knižnici, O literárnych postavách, O našom meste,
  • c/ všeobecný prehľad o fonde a knihe (orientácia v knižničnom fonde),
  • d/ čitateľské zručnosti (práca s encyklopédiami a slovníkmi),
  • e/ čitateľské zručnosti (vyhľadanie knihy v poézii a prečítanie úryvku básne)
  • f/ prezentovanie doma pripravenej práce – Moja obľúbená kniha.

Pre 2. kategóriu:

• a/ prezentovanie doma pripravenej práce –  Recenzia na knihu,
  • b/ vedomostný test pripravený z tém: O knižnici, O knihách a ich spisovateľoch, O našom meste,
  • c/ všeobecný prehľad o fonde a knihe (orientácia v knižničnom fonde),
  • d/ práca s on-line katalógom (prihlásenie sa do konta, vyhľadávanie kníh, ...),
  • e/ čitateľské zručnosti (práca s encyklopédiami a slovníkmi),
  • f/ prezentovanie doma pripravenej práce – Moja obľúbená kniha.

Prihláška tu: https://kniznicapp.sk/images//2023/Kr_itateov_2023_prihlka.doc