Pozvánka na Festival detskej literatúry "S knihou ma baví svet"

Milovníci detskej literatúry a kníh, čítajte pozorne! 8. ročník festivalu "S knihou ma baví svet" sa uskutoční 28.-30. marca 2023 a opäť nás čakajú nezabudnuteľné zážitky plné kreativity, zábavy a čítania.

Program festivalu bude tradične rozdelený na tri dni, pričom prvý deň - 28. marca - bude zameraný na seminár pre knihovníkov a pedagógov. Na seminári vystúpi aj Ľudmila Hrdináková (o 13.00)  a knihovníci ukážu vzorové knižničné podujatia (od 9.00 do 12.00) Tento deň je určený pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o detskú literatúru a chcú sa dozvedieť nové informácie a nápady, ako sa k nej priblížiť.

Druhý a tretí deň festivalu - 29. a 30. marca - budú patriť stretnutiam žiakov základných škôl so spisovateľmi a ilustrátormi detských kníh. Tento rok sa na podujatí zúčastnia výnimočné osobnosti - spisovatelia Július Belan, Marka Staviarska, Eva Urbanová a Lenka Šingovská a ilustrátori Katarína Vronková, Marek Holeša a Radka Tvrdoňová.

Július Belan je autorom množstva kníh pre deti, ktoré sa vyznačujú jednoduchosťou a zároveň hlbokým posolstvom. Jeho knihy, ako napríklad "Prihraj, Carlos!" či "Kamaráti zo Snehuliakova", sú populárne nielen u detí, ale aj u dospelých.

Marka Staviarska sa zase venuje písaniu kníh plných dobrodružstiev a napätia, a zároveň sa v nich objavujú aj citlivé témy. Napísala sériu kníh o Marínke Somarinke alebo príbeh o dinosaurovi „Akos Avoláš“.

Eva Urbanová je autorkou kníh, ktoré sa vyznačujú originalitou a humorom, poetickým jazykom a citlivým spracovaním tém, ako je láska, priateľstvo alebo zodpovednosť. Medzi jej najznámejšie dielo patrí kniha "Jeleňatý a Kravatý“.

Katarína Vronková je slovenská ilustrátorka a grafička.  Jej ilustrácie sú farebné, hravé a detailné, a často obsahujú množstvo zaujímavých drobností, ktoré čitateľa inšpirujú k objavovaniu nových maličkostí. Medzi jej najznámejšie knihy patrí "Ježko Pichliačik“.

Lenka Šingovská je slovenská spisovateľka, ktorá sa zameriava na tvorbu dvojjazyčných kníh pre deti a mládež. Jej knihy vynikajú vtipným a ľahkým štýlom. Medzi jej najznámejšie knihy patria "Dodo v krajine permoníkov" a  „Po stopách kocúra Felixa".

Ďalším z ilustrátorov prítomných na festivale bude Marek Holeša, ktorý je autorom knihy "Milka a Milko". Jeho ilustrácie sú farebné a hravé, vyznačujú sa drobnými detailmi a zachytávajú domáce prostredie.

Radka Tvrdoňová:  jej ilustrácie sú zväčša v čiernobielych farbách a vyznačujú sa výraznými kontrastmi. Radka Tvrdoňová často pracuje s mozaikou a geometrickými tvarmi, ktoré dodávajú jej ilustráciám netradičný vzhľad.

Festival detskej literatúry S knihou ma baví svet je jedinečnou príležitosťou pre deti a mládež stretnúť sa s ich obľúbenými spisovateľmi a ilustrátormi, zistiť viac o ich tvorbe.

Aby toho nebolo málo, radi by sme pozvali všetky deti a milovníkov detskej literatúry na verejné podujatie so všetkými spisovateľmi a ilustrátormi, ktoré sa uskutoční 30. marca 2023 o 16:00 v Podtatranskej knižnici v Poprade (Podtatranská 1548/1). Moderovať podujatie bude známy slovenský spisovateľ Zbyňo Džadoň, ktorý nás bude sprevádzať cez rôzne aktivity a diskusie so spisovateľmi a ilustrátormi.

Okrem toho sa môžete tešiť aj na jeho hudobné vystúpenie: bude spievať piesne zo svojich kníh. Toto podujatie bude skvelou príležitosťou pre deti, aby stretli svojich obľúbených spisovateľov a ilustrátorov, získali podpisy do svojich kníh a zároveň sa zabavili pri rôznych aktivitách, ktoré sa budú konať počas podujatia.

Ak máte radi knihy a chcete sa nechať unášať do sveta fantázie, určite neváhajte prísť na tento festival.

Nezabudnite si teda poznačiť tento termín do svojho kalendára a prísť sa stretnúť so svojimi obľúbenými autormi a ilustrátormi.

S knihou nás jednoducho baví svet!

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.