Katalógy

Spišský Jeruzalem 2022

1. ročník duchovno-kultúrneho festivalu Dni Spišského Jeruzalema

„Rok Rodiny Amoris Laetitia“

Bohatá história i jedinečné prírodné danosti lokality Spišský Jeruzalem ponúkajú priestor na modlitbu, meditáciu, či obdivovanie prírodných krás. Vzácnu kalváriu zo 17. storočia bude koncom mája návštevníkom približovať ďalší, už 9. ročník duchovno-kultúrneho festivalu Dni Spišského Jeruzalema. Program tohto ročníka sa nesie v duchu projektu pápeža Františka „Rok Rodiny Amoris Laetitia“ a dáva viac priestoru aktivitám, zameraným na rodiny. Spišská Kapitula, Spišský Jeruzalem a mesto Spišské Podhradie tak počas trojdnia 27. – 29. mája 2022 ponúknu návštevníkom množstvo podujatí, v rámci ktorých budú mať možnosť spoznať historickú pamiatku, prírodné krásy, ale ponúknu aj priestor na oddych, zastavenie a zamyslenie, či utuženie vzájomných rodinných vzťahov.

Nosnú časť programu tvoria duchovné podujatia – v piatok pobožnosť krížovej cesty v priestoroch Spišského Jeruzalema a v sobotu pútnická sv. omša rovnako pod holým nebom. Zaujímavým spestrením bude evanjelizačný večer s katechézou k Roku rodiny a nočné meditácie nad tajomstvom Bielej soboty v Kaplnke Svätého Kríža v sobotu. Kultúrnu zložku programu tvorí niekoľko zaujímavých podujatí: koncerty organovej, či gospelovej hudby, ale aj zborové vystúpenie. Návštevníkov iste zaujme scénické stvárnenie pašiových udalostí v priestoroch Biskupskej záhrady v Spišskej Kapitule a ďalšie zaujímavé podujatia. Kultúrnym vrcholom tohto ročníka bude koncert známej gospelovej speváčky Simy Magušinovej, ktorý sa uskutoční v sobotu. V programe nebudú chýbať tradičné a obľúbené terénne exkurzie po Spišskom Jeruzaleme, počas ktorých sa návštevníci oboznámia so vzácnosťami lokality z hľadiska histórie, fauny, flóry a geológie.

Program je doplnený o sprievodné podujatia – malým i veľkým návštevníkom budú k dispozícii tvorivé dielne, skautský dvor s aktivitami pre deti, či terénna hra pre rodiny, výstava v mestskej galérii, turistický vláčik a ďalšie zaujímavosti. Návštevníci si môžu Spišský Jeruzalem prezrieť aj z konského povozu, či „z neba“. Súčasťou zaujímavého programu totiž budú aj kotvené lety balónom nad lokalitou.

Spišský Jeruzalem je kalvária, nachádzajúca sa v bezprostrednej blízkosti Spišskej Kapituly. Vznikala v rokoch 1666 – 1675 pod vplyvom jezuitskej spirituality a pod vedením vtedajšieho spišského prepošta Juraja Báršoňa (Bársony). Ide o typologicky jedinečnú architektonickú pamiatku, barokovú sakrálnu krajinu, ktorá zobrazuje staroveké mesto Jeruzalem v krajine pomocou zastavení Via dolorosa. Nájdeme tu Poslednú večeru (Katedrála sv. Martina), Herodesov palác (Kaplnka sv. Rozálie), Pevnosť Antóniu (Kaplnka sv. Františka Xaverského) a Golgotu s Božím hrobom (Kaplnka Svätého Kríža na Sivej Brade). Lokalita je vzácna aj svojimi prírodnými danosťami a ako súčasť Spišskopodhradských travertínov je chránená pamiatkovými zákonmi i legislatívou o ochrane prírody.

Organizátormi projektu sú Košický samosprávny kraj, Prešovský samosprávny kraj, Spišské biskupstvo, Mesto Spišské Podhradie a Združenie obcí Spišský hrad – Podbranisko. Hlavným koordinátorom festivalu je Spišské kultúrne centrum a knižnica Spišská Nová Ves, kultúrne zariadenie KSK. Partnersky sa na tohtoročnom podujatí podieľajú Krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus, Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska Prešov, Ľubovnianske múzeum – hrad v Starej Ľubovni a Podtatranské osvetové stredisko v Poprade.

Zdroj: Mgr. Vladimír Olejník, PhD., člen Programovej rady festivalu,

Rímskokatolícka cirkev Biskupstvo Spišské Podhradie