MEDZINÁRODNÁ PREHLIADKA KNIŽNIČNÝCH PODUJATÍ

Po dvojročnej prestávke sa tento rok uskutočnil už 10. ročník Medzinárodnej prehliadky knižničných podujatí pre deti, ktorú realizovala Krajská knižnica P.O. Hviezdoslava v Prešove. Téma prehliadky bola: „Štyri labky, jeden chvostík“- Rozprávky a nielen rozprávky o zvieratkách. Predstavili sa na nej knihovníci z celého Slovenska i z okolitých krajín-  z Čiech a Ukrajiny.

Podujatia knihovníčok a knihovníkov boli pestré- spomínali sa knihy s domácimi zvieratkami, lesnými či divokými. Striedali sa aj techniky práce s knihou- čítanie ukážok, hry, obrazové prezentácie, hádanky, rozhovory či hudobné sprievody čítaného textu.

Svoje podujatie Magdaléna a zvieratká z útulku, predstavili aj knihovníčky z našej, Podtatranskej knižnice v Poprade. V úvode sa s deťmi zahrali zvieraciu pantomímu a predstavili príbeh školáčky a smutných zvierat. Kniha prináša reálne príbehy o zvieratkách z útulkov, hovorí o tom, čo všetko by malo mať každé zvieratko, a čo by ľudia pre opustené zvieratá mohli urobiť. Pri putovaní knihou sa deti hravou formou zoznámili so psíkmi, šteniatkam a aj plemenami. V závere si zahrali zvieracie pexeso a domov odchádzali s úsmevom, novými vedomosťami i nálepkou za odmenu.

Každé podujatie bolo jedinečné, zábavné a zároveň poučné v rámci určenej témy. Vidieť podujatia naživo je skvelou príležitosťou pre knihovníkov pracujúcich s deťmi. Inšpirujú sa a dozvedia o netradičných metódach práce s deťmi. Akými rôznymi spôsobmi ich osloviť, aj ako im sprostredkovať príbehy a navnadiť ich k čítaniu. Najdôležitejšie je, aby podujatie deti zaujalo a bavilo.