Víťazi vzišli z rekordných 77 nominácií

Prešovský samosprávny kraj v spolupráci s Krajskou knižnicou P. O. Hviezdoslava v Prešove spolu s ďalšími regionálnymi knižnicami zrealizovala jubilejný piaty ročník súťaže o Knihu roka PSK. Víťazné knižné tituly sú známe, vzišli z celkovo 77 nominácií. Rozhodovala o nich odborná porota aj čitateľská verejnosť, ktorá si svojho favorita volila prostredníctvom hlasovacích lístkov i sociálnych sietí.

Do piateho ročníka súťaže o titul Kniha roka PSK mohli byť verejnosťou, mestami, obcami, ale aj redaktormi, kníhkupcami a vydavateľmi nominované knihy, ktoré vyšli v roku 2021 a sú tematicky alebo osobou autora textovej či obrazovej časti spojené s Prešovským krajom. Celkovo 77 nominovaných titulov v dvoch kategóriách, a to Krásna literatúra, literatúra pre deti a mládež a Odborná literatúra, hodnotila opäť odborná porota. Zložená bola zo zástupcov Inštitútu histórie, Inštitútu slovakistiky a mediálnych štúdií, ako aj Katedry komunikačnej a literárnej výchovy Prešovskej univerzity v Prešove a  župných knižníc. Jej úlohou bolo posúdiť obsahovú, literárnu, výtvarnú a grafickú stránku kníh, ako i úroveň ich polygrafického spracovania. Víťazné tituly boli ocenené počas slávnostného vyhlásenia výsledkov 25. mája v Centre regionálnych dokumentov Krajskej knižnice P. O. Hviezdoslava v Prešove.

„Teším sa, že toto podujatie už päť rokov zviditeľňuje knižné diela späté s Prešovským krajom a našich autorov.  Som rád, že náš regionálny knižný trh žije, ale čo je dôležité,  ľudia v našom kraji píšu, ale tiež čítajú. Kniha nielenže dokáže spestriť náš život a formovať naše myšlienky a názory, ale aj vycibriť cit pre vnímanie okolitého sveta o to viac, ak sa viaže k našim koreňom, k nášmu územiu i ľuďom, ktorí tu žijú. Verím, že víťazi tohto ročníka súťaže budú veľkou motiváciou v písaní pre ostatných, ale aj pre čítanie naozaj dobrých a kvalitných titulov,“ vyjadril sa počas vyhlásenia výsledkov Knihy roka PSK 2021 prešovský župan Milan Majerský.

V prvej kategórii Krásna literatúra, literatúra pre deti a mládež vyberala odborná porota víťazov z 31 titulov. Knihou roka 2021 PSK v tejto kategórii sa stalo dielo Poď do rozprávky písané štýlom inštruktážnej rozprávky, autorom ktorého je Dávid Dziak. Na druhom mieste sa umiestnil Anton Marec s historickým titulom Stará Ľubovňa. Trojicu uzatvára Marka Staviarska a jej príbeh o citrónovom dinosaurom kamarátovi z minulosti Akos Avoláš.

Odbornú literatúru, v rámci ktorej bolo prijatých 46 nominácií, rozdelila porota do dvoch podkategórií - na Vedeckú literatúru a Populárno-vedeckú literatúru. Víťazkou prvej sa stala Mária Fedorčáková za titul Civitas nostra Bartfa vocata s podtitulom Správa mesta Bardejov v stredoveku (1320 – 1526). Druhé miesto obsadila monografia početného autorského kolektívu Veľký Slavkov od praveku po súčasnosť a tretie miesto patrí publikácii Dejiny železníc horného Zemplína od autora Juraja Ďurčeka.

Prvenstvo v podkategórii Populárno-vedecká literatúra si odnáša trojica autorov Oto Jalčovik, Michal Sýkora a Peter Vítek za knihu Životné osudy Jozefa Sentivániho. Na druhom mieste sa umiestnila autorka Katarína Chapuis Šutorová za Zamoyské nevesty a tretie miesto patrí Etnografickým zápisníkom Jána Lazoríka: kalendárne zvyky a obrady (zo zbierok Ľubovnianskeho múzea) trojice autoriek Katarína Babčáková, Alžbeta Lukáčová, Monika Pavelčíková.

Okrem odbornej poroty si svojich víťazov každoročne volí formou verejného hlasovania aj čitateľská obec. Do verejného elektronického hlasovania a formou hlasovacích lístkov sa v roku 2022 zapojilo 1657 hlasujúcich. V kategórii beletrie obsadila prvé miesto spisovateľka Zuzana Mojzešová s titulom Máme v ambulancii zlatú rybku a kategóriu Odborná literatúra vyhral Krátky encyklopedický slovník Pravoslávia na Slovensku od autorskej dvojice Michal Škurla a Juraj Krivka.

Prostredníctvom Knihy roka PSK sa regionálne knižnice snažia participovať na propagácii a podpore vydávania regionálnej literatúry. Je veľmi dôležité, aby aj tie reflektovali vydávanie lokálnej literatúry a mohli ju následne priniesť na knižné regály čitateľom,“ uviedla riaditeľka Krajskej knižnice P. O. Hviezdoslava v Prešove Iveta Hurná. „Spätnou väzbou je pre nás aj samotný nárast záujmu o našu súťaž nielen zo strany odbornej verejnosti, ale aj čitateľskej obce, čo je pre nás mimoriadne motivujúce,“ dodala.

Súťaž knihu roka PSK od roku 2017 organizujú Prešovský samosprávny kraj a knižnice v zriaďovateľskej pôsobnosti v PSK v Prešove, Bardejove, Levoči, Humennom, Poprade, Starej Ľubovni, Svidníku a Vranove nad Topľou. Z nominovaných kníh Krajská knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove, ako metodický garant podujatia, pripraví putovnú výstavu, ktorá postupne navštívi všetky župné knižnice.

Daša Jeleňová

hovorkyňa PSK

Kompletné výsledky hlasovania:

Cena poroty - Krásna literatúra, literatúra pre deti a mládež

1. Dávid Dziak – Poď do rozprávky
  2. Anton Marec - Stará Ľubovňa a okolie
  3. Marka Staviarska – Akos Avoláš

Cena poroty – Odborná literatúra

Podkategória: Vedecká literatúra:

1. Mária Fedorčáková - Civitas nostra Bartfa vocata. Správa mesta Bardejov v stredoveku (1320 – 1526).
  2. Marián Soják a kolektív - Veľký Slavkov od praveku po súčasnosť
  3. Juraj Ďurček - Dejiny železníc Horného Zemplína

Populárno-vedecká literatúra:

1. Oto Jalčovik, Peter Vítek, Michal Sýkora - Životné osudy Jozefa Sentivániho
  2. Katarína Chapuis Šutorová - Zamoyské nevesty
  3. Katarína Babčáková, Alžbeta Lukáčová, Monika Pavelčíková - Etnografické zápisníky Jána Lazoríka: kalendárne zvyky a obrady.

Cena verejnosti - Krásna literatúra, literatúra pre deti a mládež

1. Máme v ambulancii zlatú rybku – Zuzana Mojzešová - 288 hlasov
  2. Básne z neba Večnosti na zemi – Alexandra Pagáčová - 241 hlasov
  3. Posledná kapitola – Andrea Rimová - 108 hlasov